Nedajme si Ústavný súd

Vážené panie poslankyne, Vážení páni poslanci,

už o pár dní začnete vyberať kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Inštitúcie, ktorá je nezávislým súdnym orgánom ochrany ústavnosti i základných ľudských práv a často aj poslednou záchrannou brzdou demokracie.

Je ochrancom slabších a bezmocných pred svojvôľou verejných orgánov, ale aj dôležitou súčasťou rovnováhy štátnej moci. Od kvality tohto súdu i jeho sudcov sa odvíja charakter právneho štátu u nás.

Sudcovia a sudkyne ústavného súdu sú jeho dušou. Musia stáť nad mocou a chrániť pred jej svojvôľou aj toho najslabšieho z nás. Ich nezávislosť, odvaha, múdrosť a erudovanosť sú jedinou zárukou nezávislosti a spravodlivosti celého súdu. Jeho sudcami sa majú stať tí najlepší z najlepších. Právnici a právničky, ktorých odbornosť, integrita a doterajší život dávajú záruku, že po ich zvolení bude ochrana ústavnosti a spravodlivosti ich jediným sudcovským cieľom.

Udalosti minulého roka ukázali, aké dôležité sú nezávislé inštitúcie, ktoré chránia právo pre všetkých, nielen pre „našich ľudí“. Rovnako nás presvedčili, že ako občania musíme od inštitúcií neustále žiadať zákonnosť, transparentnosť a nezávislosť od politických záujmov.

Vážené panie poslankyne, Vážení páni poslanci,

vyzývame Vás preto, aby ste kandidátov podrobili dôkladnému vypočutiu, ktoré umožní verejnosti zhodnotiť ich odbornosť či charakter. Žiadame, aby vypočutie nasledovalo vzor vyspelých demokratických štátov a nebolo len formálnou kulisou pre politické dohody.

Rovnako Vás vyzývame, aby ste kandidátov na sudcov Ústavného súdu volili verejne tak, ako to predpokladá zákon. Verejnosť má právo vedieť, komu ste v jej mene zverili dôveru v takej kľúčovej otázke, a právo klásť vám otázky.

Inštitúcie budú silné len vtedy, keď sa o ne budeme ako spoločnosť dôsledne starať. Nechceme, aby neprehľadné politické a osobné záujmy ovládli jednu z tých najdôležitejších – Ústavný súd. Všetci to dlžíme Jánovi a Martine. Dlžíme to sami sebe.
Voľte preto kandidátov, ktorí spĺňajú tie najvyššie morálne a odborné kritériá a budú skutočnými ochrancami práva a demokracie na Slovensku.

Podpísaní v mene občianskych iniciatív:

Juraj Šeliga (Za slušné Slovensko), Zuzana Wienk (Tichá voda), Peter Kunder (Aliancia Fair-play), Milan Šagát (Via Iuris), Veronika Prachárová (Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť), Zuzana Števulová (Liga za ľudské práva), Ján Orlovský (Nadácia otvorenej spoločnosti), Zuzana Petková (Nadácia Zastavme korupciu), Ľuboš Kostelanský (Transparency International Slovensko), Vladimír Crmoman (Iniciatíva slovenských učiteľov), Imrich Barák (iniciatíva vedcov Veda chce žiť!), Juliána Horváthová (študentská iniciatíva Nie je nám to jedno), Ľubica Husárová (Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek), Barbara Janišová Féglová (Kultúrny reparát), Lenka Surotchak (Nadácia Pontis), Michal Kissa (Business Leaders Forum), Radana Deščíková (Fond pre Transparentné Slovensko), Patrik Magdoško (Iniciatíva poľnohospodárov, Občianska iniciatíva Zemplína), Boris Meluš (Nadácia Cvernovka), Ivana Hradecká (Pražská kaviareň), Samuel Zubo (Srdcom doma), Boris Farkaš (herec), Richard Stanke (herec), Egon Gál (filozof), Ján Štrasser (básnik), Katarína Farkašová (filmárka, občianska aktivistka), Lukáš Latinák, Lucia Šicková, Ľudmila Kolesárová (manažérka n.o. Dobrý anjel a blogerka), Marcel Zajac (Centrum pre filnatropiu n.o.), Kamila Magálová (herečka), Miro Kocúr (pedagóg a publicista), Juraj Hipš (Živica), prof. Peter Pavlac (dramaturg, dramatik, scenárista), Zuzana Šándorová (ekonómka), Marián Zachar, Grigorij Mesežniko (Inštitút pre verejné otázky), Michal Patarák (psychiater), Jakub Goda (grafik a bloger), Nina Bližnáková (lekárka), Šarlota Pufflerová (oz Občan demokracia), Prof. Roman Polák (režisér), Jozef Hašto (psychiater, vysokoškolský učiteľ), Natália Kaščáková (psychiatrička a psychoterapeutka), Ctibor Bachratý (fotograf), Helena Tužinská (vysokoškolská pedagogička)Táňa Pauhofová (herečka), Peter Guráň (sociológ), Shane Tylor (psychoterapeutka), Peter Kubina (advokát), Jarmila Semanová (opatrovateľka), Dominika Morávková, Silvester Lavrík (prozaik, dramatik, režisér), Ivan Kamenec (historik), Mgr. ART Rebeka Poláková (herečka), Andrej Čierny (Antikomplex.sk – o.z.), Mgr. Richard Medal (Centrum environmentálnych aktivít Trenčín), Silvia Soldanová (herečka)


Nedajme si Ústavný súd

Podporte verejnú výzvu, aby parlament zvolil kandidátov na sudcov Ústavného súdu, ktorí budú chrániť právo, nie "svojich ľudí".

[signature]

Týmto udeľujem súhlas podľa zákona č. 18/2018 o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov občianskemu združeniu Aliancia Fair Play, sídlo: Hubenného 7, Bratislava a tretím osobám spolupracujúcim s Alianciou Fair-play na tejto kampani so spracúvaním mojich osobných údajov v rozsahu môjho mena, priezviska a emailovej adresy. za účelom vedenia evidencie o podporovateľoch výzvy v rámci kampane „Nedajme si Ústavný súd“.
Tento súhlas udeľujem aj za účelom informovania ma o priebehu kampane „Nedajme si Ústavný súd“.
Tento súhlas udeľujem na dobu priebehu kampane „Nedajme si Ústavný súd“, ale najneskôr do dňa 31.12.2019. Som si vedomý možnosti, že svoj súhlas so spracúvaním mojich osobných údajov môžem kedykoľvek odvolať. Spracovanie osobných údajov administruje Aliancia Fair-play v súlade s týmito informáciami o ochrane osobných údajov.
* Povinné polia.
6,156 signatárov
Zdieľajte výzvu